Blog

QuickApp Version1.3 Yayınlandı

Merchandise Planlama ve Finans Bütçe Sistemleri gibi yoğun hesaplama içeren planlama sistemlerinin üzerinde kurgulandığı bir platform olarak yola çıkan QuickApp, versiyon 1.3 ailesini yayınlayarak gelişimine devam ediyor. İlk kez bu yazı ile yeni bir versiyonu tanıtıyor olacağız.  Sözü fazla uzatmadan yeni versiyonun yeni özelliklerinden bahsetmeye başlayalım.

Multi Language

QuickApp daha önce sadece İngilizce desteği veriyordu. Yeni versiyon ile artık Türkçe desteği de geldi. Windows dili Türkçe olan kullanıcılar bundan böyle QuickApp Ribbonunu ve tüm uyarı mesajlarını Türkçe görebilecekler.

Fakat multi-language olmasından kastımız sadece bu değil. QuickApp, platform olarak artık üzerinde multi-language uygulamalar geliştirmeye olanak sağlıyor. Global bir ekibiniz var ve herkes aynı uygulamayı kendi dilinde kullansın istiyorsanız, QuickApp multi-language özelliği ile artık bu mümkün.

QuickApp Help

Yazılım geliştirme, bir programı çalışır bir halde tamamlamak ile bitmiyor. Son kullanıcı için yazılımın ne olduğu, nasıl kullanıldığı gibi bilgileri içeren yardım dokümanlarını da sağlamak gerekiyor. Yeni versiyonla artık hızlı bir şekilde yardım dokümanları oluşturabilmek için yeni yapılar geldi. Aslında yardım dokümanı oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı diyebiliriz. Developer veya yetkisi olan bir Power User’ın uygulamayı oluşturan her bir metrik, alan, prosedüre…vb. için kısa ve uzun açıklamalar yazması yeterli. QuickApp geriye kalan tüm teknik detayı kendisi halledip, kullanıcının ihtiyacı olduğu herhangi bir yerde F1 tuşuna basması ile ilgili yardım dokümanını kendisine interaktif bir html içerisinde sunuyor.

Sadece Alt Toplam Kilitleme

QuickApp mevcut versiyonlarında kilitleme mekanizması zaten vardı. Bir paneli veya panel hücresini kilitlemek istediğimizde Ctrl+L yapıp bu panel veya panel hücresinin tüm alt hücreleri ile birlikte kilitleyip değişikliklere kapatabiliyorduk. Versiyon 1.3 ailesi ile birlikte artık istersek “sadece” alt toplamı kilitleyebiliyoruz. Böylece alt toplamı sabit tutup, bir hücrede yaptığımız bir değişiklik sonrasında alt toplamı değiştirmeden ilgili diğer hücrelerin değişmesini sağlayabiliyoruz. Bizce bu yeni özellik, yeni versiyonun en önemli ve en kullanışlı özelliklerinin en başında yer alabilir.

Alt toplam kilitlemeyi farklı seviyelerde dilediğiniz gibi koyabilirsiniz. QuickApp herhangi bir hücrede değişiklik olduğunda akıllı bir şekilde, kilitli olan alt toplamları sağlayabilmek için bir dizi yayılma metodu çalıştıracaktır. Alt toplam kilitlemenin tek dezavantajı, çalışma ekranında kilitli alt toplam sayısındaki artış ve karmaşıklaşma neticesinde QuickApp’ın yavaşlaması olacaktır.

Ctrl+Enter

Önceki Versiyonlarda QuickApp alt toplamlarında dilediğimiz gibi Excel formüllerini kullanabiliyorduk. QuickApp, alt toplamda yazdığımız formülü algılayıp, tüm alt hücrelere de aynı formülü uyguluyordu. Örneğin gelecek yılın satış bütçesini yaparken, tüm alt kırınımlar geçen yılın %10 üzerinde olsun istediğimizde alt toplamın yer aldığı hücrede = [Geçen yıl satış rakamının olduğu hücreyi seçip] * 1.1 dediğimizde tüm alt hücrelere bu formül uygulanıyordu. Versiyon 1.3 ile gelen yeni özellikle eğer hücreye formülü yazıp Enter yerine Ctrl+Enter yaparsak, QuickApp formülü doğrudan alt hücrelere uygulamak yerine, alt toplamda formülü hesaplayıp, çıkan sonuç değerini alt toplamı oluşturan hücrelere spread edecektir. Böylece yapmış olduğumuz bir bütçe üzerinde herhangi bir alt toplamı, hücrelerin aldıkları payı değiştirmeden örneğin geçen yıl toplamının %10 fazlasına getirmek istediğimizde yukarıda ki gibi formülü yazıp Ctrl+Enter yapmamız yeterli olacaktır.

Layer

Versiyon 1.2 ailesi ile birlikte gelen bu özelliğe de bu yazıda değinmek istedik. Planlama çözümlerinde genelde metrik sayısı çok fazla olmakta, hatta bazen yüzleri aşmaktadır. Ne var ki bu metriklerin her birine her zaman aslında ihtiyacımız olmuyor. Yeni Layer yapısı ile artık metriklerimizi dilediğimiz gibi katmanlara ayırıp, çalışma esnasında ihtiyacımız olduğu zaman bu katmanları ekleyerek metriklerin ekrana gelmesini sağlayabileceğiz. Daha önceki versiyonda metrikleri gizleyerek ekranı sadeleştirebiliyorduk. Layer yapısının avantajı ise metrikleri gizlemekten öte, metriklerin hesaplanması, veri tabanından okunması gibi işlemleri, eğer Layer açık değilse yapmıyor olması. Örneğin plan yaparken, geçen yıl verilerine baktığımız gibi bazen iki yıl öncesinin de verilerine bakıyor olabiliriz. Bu yıl, geçen yıl, iki yıl öncesi diye ayrı birer perspektif olarak düşünürsek, ekranı her açtığımızda QuickApp, bu üç perspektifin de metriklerini veri tabanından okuyup, hesaplamalarını yapıyordu. Artık Layer yapısını kullanarak örneğin iki yıl öncesinin verilerini ayrı bir katmana ekleyip, bu katmanı da görünüme eklemezsek, ekran açıldığında iki yıl öncesinin metriklerini getirmek için veri tabanına gitmeyecektir. Bu da metrik yoğun ekranlarda çok ciddi performans katkısı sağladığı gibi ekranların daha dinamik ve aynı zamanda sadeleşmesine olanak sağlıyor.

Yeni Versiyon ile gelen diğer özellikler ve detaylı bir açıklama için aşağıdaki linkten release dokümanını indirebilirsiniz.

QuickApp Version Release v1.3.2.6